W internecie jest mnóstwo przepisów na pastę z awokado. Wiele jest też interpretacji jej wykonania. Postanowiłam w końcu wziąć się w garść i sprawdzić która faktycznie jest smaczna. Najpierw może kilka słów o awokado:
AWOKADO – Dojrzały owoc z łatwością uda nam się obrać. Skórka po naciśnięciu powinna się lekko ugina. Niedojrzałe awokado trzeba zawinąć w papier lub folię aluminiową i odłożyć w ciemne miejsce na 2-3 dni – po tym czasie dojrzeje.
Awokado jest bogatym źródłem białka oraz zawiera wiele witamin i mimo, iż wyróżnia się sporą liczbą kalorii, są to kalorie pełne wartości odżywczych. Ze względu na obecność błonnika i kwasu foliowego zalecany jest kobietom w ciąży. Awokado jest również jednym z nielicznych naturalnych źródeł glutationu (cenny antyoksydant).
Oprócz tłuszczów awokado jest bogatym źródłem witaminy E (witamina młodości). Znajdziemy także witaminę A, B1, B2, C, PP, K, H, kwas pantotenowy oraz kwas foliowy. Z substancji mineralnych zawiera wapń, potas i fosfor. Jest również dobrym źródłem błonnika (6,3g na 100g owocu).
http://bonavita.pl/awokado-i-jego-wlasciwosci-zdrowotne
Zalety awokado:
- Zapewnia uczucie sytości na długo – osoby z nadwagą jedząc pół awokado na obiad, miały zmniejszony apetyt na ponowne jedzenie nawet do trzech godzin.
- Pomaga na przyswajanie składników odżywczych – Dzieki zawartym w awokado enzymom może zwiększyć wchłanianie beta-karotenu oraz powoduje przeobrażenie nieaktywnej witaminy A (silny przeciwutleniacz – zdrowie skóry i praca układu immunologicznego) w jej postać czynną.
- Awokado obniża poziom złego cholesterolu – zapewnia poprawę stężenia cholesterolu całkowitego i triglicerydów.
- Przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi – Awokado zawiera więcej potasu niż banan, a więc wpływa pozytywnie na obniżenie ciśnienia u osób z nadciśnieniem zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia udaru.
- Zapobiega rozwojowi raka jamy ustnej – Ze względu na obecność związków fitochemicznych ekstrakty z awokado odmiany hass mogą zabić lub powstrzymać rozrost komórek rakowych, które ostatecznie prowadzą do rozwoju raka jamy ustnej.
Najwięcej propozycji pastyz awokado jest z dodatkiem pomidora (świeżego lub suszonego) oraz z serem feta. Widziałam również wersję z jajkiem na twardo, ale ta raczej mnie nie przekonuje. Praktycznie każda pasta zawiera odrobinę soku z cytryny, gdyż podobnie jak banany, awokado ciemnieje, a cytryna ma temu zapobiec. Kolejnym standardowym składnikiem jest czosnek, oraz sól i pieprz wedle uznania.
Sposób przygotowania
2 dojrzałe awokado,
1 ząbek czosnku,
sól,
pieprz,
odrobina soku z cytryny.
Awokado obieramy że skórki, kroimy na pół i wyciągamy pestkę. Kroimy je na małe kawałeczki i wrzucamy do miski. Następnie obieramy ząbek czosnku i po uprzednim rozdrobnieniu wrzucamy do awokado. Przy użyciu blendera miksujemy zawartość do uzyskania jednolitej masy. Całość doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Przygotowaną pastę dzielimy na dwie części.
Przygotowałam dwie wersje pasty: do jednej dodałam ser feta, a do drugiej pomidora.
Pasta z serem feta
Jedna połowę przygotowanej pasty przekładamy do osobnej miseczki i dodajemy stopniowo kawałki sera sprawdzając smak. Wierzch dekorujemy szczypiorkiem lub kielkami (np. Rzodkiewki).
Pasta z pomidorem
Pomidora przecinamy na “dupce” krzyżykiem, aby łatwiej było go po sparzeniu obrać. Po pokrojeniu na kawałeczki dodajemy pomidora do pozostałej części pasty i ponownie blendujemy. Wierzch dekorujemy.
Pasta z serem feta i pomidorem
Trzecia wersja polegała na zmieszaniu dwóch powyższych łącząc smak fety i pomidora. W smaku definitywnie wygrała wersja ostatnia. Feta podkręca smak awokado, a pomidor go stabilizuje.
Wydaje mi się jednak, że cały ząbek czosnku to jednak za dużo, ale jest to oczywiście kwestia względna. Jeśli ktoś lubi podkręcić temperaturę, do pasty można dodać posiekaną papryczkę chili. Ja niestety karmię piersią więc na ostre przekąski mam ban.
Pastą można smarować bułki, chlebek, grzanki lub stosować jako dip do chipsów i przekąsek.
Pestkę z awokado warto zachować, wysuszyć, rozbić a następnie zmielić i wykorzystać np. do koktajli, zup, jogurtów czy też posypywać nią kanapki . Można również świeżą pestkę zetrzeć na tarce i przygotować z niej napar.
W pestce jest jeszcze więcej drogocennych składników niż w samym awokado!
Zalety pestki z awokado
- Zapobiega chorobom serca
- Ma działanie przeciwzapalne.
- Wzmacnia odporność
- Poprawia stan włosów, cery i paznokci
- Pomaga w bólach menstruacyjncyh
- Reguluje trawienie i chroni układ pokarmowy
- Ma działanie antybakteryjne i przeciwirusowe.
- Wspomaga wzrok
- Obfituje w kwas foliowy
1 Comment