Lubisz jagody? Jeśli tak, ten prosty przepis jest dla Ciebie! Smakuje rewelacyjnie…
Jakiś czas temu otrzymałam od matuli w prezencie kilka paczek mrożonych jagód.. W sezonie kupuje słoik co jakiś czas i atakuję od razu po umyciu bez żadnych dodatków. Na zbieranie jagód jestem oczywiście zbyt leniwa, a cały słoik dostanie się już za parę złotych. I do tego wspomożemy miłych dziadziusiów na zieleniaku, którzy nie będą musieli zbyt długo siedzieć zanim wszystko sprzedadzą. A najbardziej lubię kupować od młodzików, którzy potrafią sami zebrać i sprzedać jagody, żeby mieć parę (uczciwie zarobionych) groszy dla siebie. Nie ma to jak ten błysk w ich oczach kiedy pozbywają się kolejnego słoika!
Zimą natomiast można się poratować równie smacznymi mrożonkami. Nie wiem jak wy ale ja uwielbiam sorbety, lody i tego typu zimne pyszności. A wystarczy mrożone jagody zmiksować z kilkoma składnikami.
PRZEPISY
1. Jagodowy koktail-sorbet.
Mrożone jagody
Świeży ananas
Sok z malin
Mleko
Świeżo zmielone nasiona chia
Miód do smaku
Sok z cytryny
Mrożone jagody
Świeży ananas
Sok z malin
Mleko
Świeżo zmielone nasiona chia
Miód do smaku
Sok z cytryny
Nie narzucam ilości składników, ponieważ koktail robiłam zasadą – “wszystko do jedny śklonki” – zmiksowałam mniej niż połowę ananasa, mniej więcej tyle samo jagód, około półtorej szklanki mleka do której wcześniej wsypałam (zmieloną uprzednio w młynku do kawy) jedna łyżkę nasion chia, oraz mamusiny sok z malin.
Do smaku dodałam półtorej łyżki miodu i całość pokropiłam sokiem z cytryny. Całość wrzuciłam oczywiście do miksera i już po chwili przelewałam dosyć gesty koktajl do szklanego słoika. Swoją drogą.. Fajne są takie ozdobne słoiki Prawda? Aż chce się je wypełniać pysznościami.
2. Jagodowy deser na zimno.
Mrożone jagody
Zielona pietruszka
Miód
Mleko
Zmielone Nasiona chia
Zielona pietruszka
Miód
Mleko
Zmielone Nasiona chia
Druga opcja polega na zblendowaniu natki pietruszki z mrożonymi jagodami oraz tak jak wcześniej z mlekiem i nasionami chia. Do całości wystarczy jeszcze dodać trochę miodu dla osłody, a dla chętnych również sok z cytryny. W bardzo prosty sposób otrzymamy mega pyszny i mega zdrowy deserek. Najlepiej zjeść go od razu łyżeczka zanim jagody się rozmrożą. Można również dodać dużo więcej mleka aby powstał mrożony koktail.
A DLACZEGO WARTO JEŚĆ JAGODY?
JAGODY – Kiedy jeszcze nie znano antybiotyków jagody służyły do leczenia tyfusa, wszelkich zakażeń oraz do zwalczania gronkowca. Nawet do dziś jagody polecane są do kuracji przeciwko glistom i owsikom u dzieci. Jagody i borówki to cenne źródło antyutleniaczy zapobiegających nowotworom i obniżających poziom “złego” cholesterolu czyli LDL, a podnoszących poziom tych “dobrych” czyli HDL. Zawierają cynk, selen, mangan, miedź oraz witaminy A, B, C i PP. Świeże jagody zawierają substancję działającą jak instulina – obniżają poziom cukru we krwi. Jagody skutecznie przeciwdziałają anemii ponieważ zawierają mirtylinę – przeciwutleniacz odpowiadający za uelastycznienie naczyń krwionośnych i wraz z żelazem bierze udział w produkcji czerwonych ciałek krwi. Ponadto ekstrakty z jagód stosuje się w preparatach okulistycznych – do leczenia zaburzeń mikrokrążenia w gałce ocznej i przy chorobach siatkówki oka. Jagody są doskonałe dla osób spędzających długi czas przed komputerem! Napary z jagód i borówek mają działanie uspakajające i przeciwbólowe. Wysoka zawartość garbników w czarnej jagodzie działa przeciwwirusowo i bakteriobójczo. Ponadto jagody pomagają podczas biegunki, oraz zatruć gdyż wychwytują toksyny z organizmu i między innymi regenerują błonę śluzową żołądka.
PIETRUSZKA – Łyżka stołowa pietruszki to dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Jest ona szczególnie polecana na okres przesilenia. Odtruwa organizm z toksyn i poprawia trawienie. Przynosi ulgę przy gwałtownej fermentacji w jelitach. Pietruszka łagodzi nerwobóle, działa moczopędnie i wzmacnia organizm. Świetnie działa na cerę i wzrok i ma działanie dezynfekujące. Zawiera kwas foliowy, żelazo, witaminę A, C, E, PP, K, magnez, wapń, potas, fosfor, mangan, cynk, i miedź. Jest też źródłem błonnika.
MALINY – Sok z malin nie bez powodu polecany jest na przeziębienia. Maliny stosowane są jako środek napotny (pobudzają gruczoły potowe) i przeciwgorączkowy (pocąc się obniżamy temperaturę ciała). Maliny zawierają kwasy organiczne – salicylowy, jabłkowy, cytrynowy – antocyjany, pektyny, lotne związki zapachowe, witaminy C, E i z grupy B, potas, magnez, wapń, żelazo i kwas foliowy. Maliny łagodzą bóle menstruacyjne ponieważ działają rozkurczowo, przeciwzapalnie, przeciwbólowo. Maliny opóźniają procesy starzenia – dbają o skórę, wspierają układ odpornościowy, poprawiają jakość krwi i trzymają nerwy na wodzy 😉
ANANAS, NASIONA CHIA, MIÓD – O ich doskonałych właściwościach możesz przeczytać TUTAJ 🙂